Wyjazd na studia za granicę to trudny okres dla młodych ludzi. Znajdują się w nieznanym środowisku, otoczeni przez nowy język i kulturę. Wszystko to może być jeszcze trudniejsze dla studentów niepełnosprawnych, którzy muszą mierzyć się czasem z niedopasowanym środowiskiem (brak potrzebnej infrastruktury) i stereotypami związanymi z niepełnosprawnością. W odpowiedzi na te wyzwania, ESN opracował projekt ExchangeAbility, aby nasza organizacja mogła pomóc w usuwaniu tych przeszkód.
Według danych Komisji Europejskiej, w trakcie roku akademickiego 2009/10 tylko 230 studentów ze specjalnymi potrzebami otrzymało dodatkowe stypendium w ramach programu Erasmus na studiach. Stanowi to zaledwie 0,14% wszystkich studentów w ramach programu Erasmus. Mimo że zaobserwowano wzrost w stosunku do lat poprzednich, liczba ta jest wciąż wyjątkowo niska.
Cele projektu
Projekt posiada dwa cele:
- Uczynienie ESN bardziej dostępnym dla niepełnosprawnych studentów. Oznacza to, że ESN chce zapewnić warunki dla niepełnosprawnych studentów, aby mogli aktywnie brać udział w interakcjach z międzynarodowymi studentami, a także korzystać z programów wymiany na swoich uczelniach macierzystych.
- Zwiększenie liczby studentów niepełnosprawnych udających się na wymianę. Długoterminową wizją projektu jest promowanie możliwości i wsparcie oferowane dla studentów niepełnosprawnych na studiach za granicą. Ponadto, ExchangeAbility współpracuje z sekcjami ESN, HEIs i organizacjami, które są ekspertami w dziedzinie tworzenia jak najlepszych warunków dla studentów niepełnosprawnych.
Przydatne informacje i strony internetowe
Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości udziału studentów niepełnosprawnych w programie Erasmus+, proszę sprawdzić następujące strony internetowe:
European Commission page for students or staff with special needs in ERASMUS mobility
Follow us