Ula, Mechatronika 3 rok, WIMiR, Erasmus studia
Co zyskałaś dzięki udziałowi w programie?
Po pierwsze nabrałam płynności w mówieniu w języku angielskim. Od czasu wymiany angielski jest moim drugim językiem który używam bez zastanowienia i bez żadnych obaw.
Po drugie otworzyły mi się oczy na świat. Dzięki Erasmusowi zrozumiałam, że mogę studiować i pracować gdzie tylko chcę w całej Europie i na świecie i nie mam w tym momencie żadnych obaw aby wyruszyć w nieznane i spróbować czegoś całkowicie nowego.
Ponadto, poznałam wiele różnych osób z różnych krajów i nauczyłam się akceptować to że każdy jest inny. Ma inne tradycje, jest wychowany w innej kulturze i inaczej patrzy na świat ale wciąż możecie się zaprzyjaźnić i znaleźć wspólny język. Wymienianie się nawzajem swoją kulturą jest wspaniałym doświadczeniem
Opisz swoje wrażenia
Bardzo cieszę się, że wzięłam udział w programie Erasmus. Wyjazd bardzo wpłynął na moje późniejsze życie i wiele rzeczy nie osiągnęłabym gdybym nie wyjechała. Jeden semestr za granicą nauczył mnie samodzielności, poprawił moje zdolności językowe oraz wzbogacił w przyjaźnie z całego świata. Był to czas zabawy ale też nauki gdyż byłam traktowana jak normalny student.
Z czym miałaś największe problemy w trakcie programu/po powrocie?
Na szczęście nie miałam dużych problemów w trakcie programu. Nie wiedziałam tylko że na samym początku będę musiała zapłacić opłatę 200 euro aby otrzymać legitymację studencką a nie miałam wtedy jeszcze pieniędzy. To był jedyny jakiś problem z którym musiałam się zmierzyć. Pomimo tego wszystko było w porządku. Moje oceny zostały bez problemów przyjęte i nie musiałam niczego nadrabiać pomimo różnicy programowej.
 
Wiktoria, Socjologia 5 rok, WH, Erasmus praktyki
Co zyskałaś dzięki udziałowi w programie?
Dwa miesiące na pięknej Malcie! Super wspomnienia, fajni ludzie z całego świata, codziennie inna plaża, a z rzeczy bardziej przyziemnych - mój angielski wskoczył zdecydowanie na wyższy poziom, nauczyłam się używać Adobe Illustratora plus do mojego CV doszła nowa ciekawa pozycja.
Opisz swoje wrażenia
Malta była dla mnie w zasadzie wyborem oczywistym - jest to jedyny europejski kraj z klimatem śródziemnomorskim i urzędowym angielskim. Cała wyspa jest wielkości Krakowa, choć komunikacja miejska nie funkcjonuje już tak samo sprawnie. Mimo niewielkiego obszaru, na Malcie jest co robić. Każde miasteczko (a jest ich sporo!) ma swój klimat - jasne budynki, kolorowe drzwi i zabudowane balkony to coś, co charakteryzuje wszystkie maltańskie ulice. Poza tym niezliczona liczba plaż - od piaszczystych, przez kamieniste, aż po klify, z których można skakać do lazurowej wody. Dosłownie raj na ziemi.
Odnośnie samej praktyki, jest mnóstwo firm, które szukają stażystów. Trafić można różnie - znam osoby, które pracowały zaledwie parę godzin dziennie kilka razy w tygodniu, ale też takie, które wyrabiały pełny etat. Ja trafiłam do niewielkiej agencji reklamowej w Mosta, gdzie moim zadaniem było głównie prowadzenie komunikacji na portalach społecznościowych dla kilkunastu lokalnych przedsiębiorstw. Poza mną w agencji pracował jeszcze Włoch, Serb i Hiszpan, czyli bardzo międzynarodowe towarzystwo. Szefostwo pochodziło z Malty i mimo bliskiej odległości Sycylii zdecydowanie daleko im było do włoskiego luzu i beztroski.
Podsumowując: Malta cudowna, praktyka w miarę, ale całość 10/10, polecam każdemu!.
Z czym miałaś największe problemy w trakcie programu/po powrocie?
Ze znalezieniem mieszkania i klimatyzacją, która jest absolutnie wszędzie i czasami można zamarznąć.
 
Karolina, Geodezja i Kartografia 5 rok, WGGiIŚ, Erasmus studia
Co zyskałaś dzięki udziałowi w programie?
Tytuł Master of Science.
Opisz swoje wrażenia
Najlepszy czas mojego życia, wymagający acz zachwycający
Z czym miałaś największe problemy w trakcie programu/po powrocie?
Z obroną pracy magisterskiej na Wydziale AGH.